ALEXA, co to jest ?

ALEXA to sztuczna inteligencja oparta na oprogramowaniu językowym opracowanym przez firmę Amazon. ALEXA jest dostępna jako asystent głosowy Amazona, którego oprogramowanie jest zintegrowane z dziesiątkami różnych głośników i może kontrolować tysiące inteligentnych urządzeń domowych.

 

Ponieważ ma połączenie z „chmurą”, oprogramowanie może stale uczyć się na podstawie pytań i życzeń milionów użytkowników i dzielić się tą wiedzą ze wszystkimi użytkownikami.

 

Podstawowym warunkiem korzystania z ALEXY jest jednak zawsze połączenie internetowe, ponieważ jest ona w stanie działać tylko wtedy, kiedy jest w stałym kontakcie z „chmurą”.

 

ALEXA „mówi” między innymi po angielsku, niemiecku, francusku, włosku i hiszpańsku. Język polski nie jest jeszcze obsługiwany. Aby sterować swoim „inteligentnym domem” komendami głosowymi wystarczy znać podstawy jednego z tych języków.

 

Przykładem może być w tym miejscu włączenie jednego ze świateł w jednym z pomieszczeń poprzez komendę:
„ALEXA room one lights on” (gdzie np. duży pokój nazwiemy „room 1” i przy tej komendzie ALEXA włączy nam światło w dużym pokoju) albo wyłączenie światła w jednym z pomieszczeń poprzez: „ALEXA room three lights off” (gdzie np. sypialnę nazwiemy „room 3” i przy tej komendzie ALEXA wyłączy nam światło w sypialni)

 

Naturalnie z początkującym angielskim, niemieckim czy jednym z innych języków które wspomaga ALEXA nie wykorzystamy wszystkich możliwości i „Skills” czyli umiejętności ALEXY które trochę poniżej będą tu opisane w 100 procentach. Natomiast do sterowania naszym inteligentnym domem wystarczą całkowicie początkowe umiejętności posługiwania się jednego z wyżej wymienionych języków. Amazon wszedł z początkiem 2021 roku na rynek polski. Zatem sterowanie ALEXĄ w języku polskim będzie z pewnością w najbliższych latach możliwe. Technologia Smart Home sterowana za pomocą ALEXY jest ponadczasowa. W najbliższych latach sterowanie manualne za pomocą smartfona lub innych paneli dotykowych, zostanie zastąpione właśnie wygodnym sterowaniem głosowym dlatego warto już teraz zainwestować w technologię która ma gwarancję dalszego rozwoju.

 

Z początkiem 2019 roku firma Amazon podała że sprzedała ponad 100 milionów asystentów głosowych ALEXA na całym świecie. Zatem liczba ta może aktualnie z końcem 2020 roku sięgać już blisko 200 do 300 milionów.

 

Te liczby to dowód na to, że ALEXA jest przyszłościową technologią do sterowania „inteligentnymi domami” – w przeciwieństwie do systemów które nie są rozpoznawalne i pozwalają sterować domem wyłącznie za pomocą dotyku czyli urządzeniami typu smartfon czy paneli dotykowych.

 

W połowie 2020 roku można było sterować głosem za pomocą asystenta głosowego ALEXA ponad 100 000 urządzeń elektrycznych, a z każdym dniem dochodzą nowe urządzenia. Większość producentów elektroniki domowej zauważyło ten trend i zaczęło produkować swoje urządzenia tak żeby dało się nimi sterować w „inteligentnych domach” za pomocą ALEXY.

 

Im więcej urządzeń sieciowych znajduje się u nas w domu, tym więcej możliwości ma ALEXA w zakresie wspierania nas. Dlatego od samego początku warto zainwestować w asystenta głosowego ALEXA, przy którym system naszego „inteligentnego domu” w razie potrzeby możemy swobodnie i stopniowo rozbudowywać.

 

„Skills” Czyli umiejętności ALEXY są podobne do aplikacji na smartfony. ALEXA otrzymuje praktyczne dodatkowe funkcje poprzez później aktywowane umiejętności, których nie wnosi ze sobą. Zakres funkcji wszystkich głośników Amazon Echo i zainstalowanego na nich oprogramowania językowego ALEXY można w każdej chwili rozszerzyć. W związku z tym ALEXA może z czasem spełnić coraz więcej indywidualnych życzeń. Między innymi właśnie takie umiejętności umożliwiają sterowanie lampami, termostatami i wieloma innymi urządzeniami kompatybilnymi z ALEXĄ, które nie pochodzą bezpośrednio od firmy Amazon.

 

Niezliczeni dostawcy już zdecydowali się na współpracę z firmą Amazon i uruchomili własną, bezpłatną umiejętność ALEXY dla klientów kupujących ich produkty. Eksperci mówili pod koniec 2020 roku o ponad 20 000 dostępnych umiejętnościach ALEXY w Niemczech oraz 70 000 dostępnych umiejętności ALEXY w Stanach Zjednoczonych z początkiem 2020 roku. Liczby i umiejętności ALEXY z tym związane cały czas rosną.

 

Oprócz sterowania swoim inteligentnym domem można poprzez ALEXĘ:

– słuchać muzyki (Amazon Music, Spotify, Audible, Kindle, radio internetowe – livestream)
– uzyskać informację o ruchu drogowym lub pogodzie
– robić zakupy w Amazon
– zarządzać przypomnieniami i terminami
– odtworzyć i wysyłać wiadomości
– zadawać ALEXIE pytania.
– dzwonić do kogoś poprzez ALEXĘ kto ma również ALEXĘ w domu, albo do kogoś kto ma zainstalowaną aplikację ALEXA na swoim  smartfonie
– dzwonić do osób posiadających skype, prowadząc np. z urządzeń z ALEXĄ takich jak Echo Show rozmowy Wideo
– funkcja „Drop in” pozwala na używanie swojego asystenta głosowego ALEXA jako awiofonu poprzez aplikacje na swoim smartfonie możemy rozmawiać z rodziną w domu
– Umiejętności „Skills” są cały czas nowe dodawane
– Dodatkowo ALEXA cały czas się uczy tak żeby przewidywała nasze potrzeby

 

Bliska przyszłość z ALEXĄ

 

Pierwsze roboty które można sterować głosem poprzez asystenta głosowego ALEXA już istnieją. Natomiast większą korzyść w naszym „inteligentnym domu” będziemy mieli z przyszłościowych robotów wtedy, gdy będą one potrafiły wykonać niektóre codzienne niezbędne czynności domowe. W najbliższych 10ciu latach domowe roboty sterowane właśnie głosem przez asystenta głosowego ALEXA będą nas wspomagały w naszym codziennym życiu, ułatwiając je nam i zaoszczędzając czas którego i tak mamy mało.

 

W przyszłości ALEXA może nie tylko uruchomić ekspres do kawy na polecenie co już dziś robi, ale podstawić wcześniej pod niego filiżankę, albo wyjąć w przyszłości naczynia ze zmywarki lub automatycznie wykryć, kiedy pralka skończy prać pranie i zawiesić je do wyschnięcia, a po wyschnięciu je złożyć.

 

Nie jest to fikcja tylko całkiem bliska przyszłość. Amazon cały czas rozszerza swoje własne produkty Inteligentnego domu i planuje wprowadzić w 2021 na rynek latającego drona z kamerką monitorującego nasz dom podczas naszej nieobecności który przenosi obrazy na żywo do naszego smartfona. Dron leci w określone miejsce w domu na polecenie, lub reaguje na hałas i ruch, gdy nie ma nas w domu i leci od razu w to miejsce. Ma kosztować około 250 dolarów.